Teknoloji ve bilim nedir..?

Nedir bu Bilim?

   Evrende bir yap ve hareket bütünü var,bu bütünü,düşünceler veya gözlem vasıtasıyla sistematik yapıda inceleyen ve araştıran tüm çalışmalara bilim deniyor.

Günümüze gelene kadar bir çok gelişmenin yaşandığı ve daha anlaşılır olması için alt dallarla renklenen bilim bize bunşarı daha iyi kavramamızı amaçlamıştır.Peki bu alt bilimler neidr?Fiziksel blimler,yaşam bilimleri,formel bilimler,davranışsal bilimşer,disiplinler arası bilimler,uygulamalı bilimler,bilim tarihi ve bilim felsefe.

Mesela bilmiyorum biliyor muydunuz ama bilim daha yazı bulunmadan önce bulunmuş.Özellikle tarih öncesi çağ yaşanırken çeşit çeşit keşifler varmış ve bunlar birtakım incelemeler yapmışlar özelliklede tabiki arkeoloji bilim dalı bunun öncüsü.

Özellikle Atatürk her zaman bilimin gelişmesinden ve ilerlemesinden yana olmuş,her zaman bilime önem veren insanların sözlerini dinlemiş,tavsiye almış ve  bu insanlarla hep iyi ilişki içinde olmuştur.Taa o zamanlardan bilim merkezi kurmuştur.

   Atatürk zamanlarında kurulmuş ve hala günümüzde aktif olarak yer alan bilim merkezleri şöyledir; Türkiye Çimento Müstahsilleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Deprem Araştırma Merkezi ,Devlet İstatistik Enstitüsü, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Araştırma Geliştirme Daire Başkanlığı (AR-GE) , Türk Standartları Enstitüsü, Atom Enerjisi Kurumu’dur.

 

 

Bir cevap yazın