Bir Devrim daha kapandı İnternet Exploler’a Mezar yapıldı

Evet sevgili internet exploler kullanıcıları bir devrimin ‘de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Ben ilk Window 95  ile internet Exploler’da tanışmıştım.
Hemen ardından windows 95 ile devam eden yolculuğumuzda resmi olarak 15 Haziran 2022’de internet Exploler resmi olarak desteğini ve çalışmasını durdurdu acaba neden..?

Yıllarca exploler alışkanlığı devam eden biri olarak şunu soylemeliyim ki,exploler’den çektiğimi hiç bir tarayıcıdan çekmeden nedenine gelince ya hata verir ya sayfayı açmaz ya servis paketi ile uyum sağlamaz ya dns’leri görmez v.s v.s bunları hep yaşadık en çok virüs kapan anasayfayı ele geçiren virüsler sayesinde exploler’ın bir türlü varsayılan arama motorunu değiştirmemizi engelleyen hastalıklı bir tarayıcıydı aslında.

Tabi biz yıllarca kullandık java desteği uzun süre’den önce her ne kadar sonlanmış olasada bizler bazı java uygulamalarını kullanmak için internet exploler‘ı kullanmaya devam ettik ve sonuna geldik.
Artık exploler güncelliğini yitirmiş kendini diğer tarayıcılara göre geliştirememiş oldugundan dolayı en sonunda pes etmiş ve sosyal medyada ona özel mezar yapılan resimlerini görmeye başladık.

Ortalama 330 dolar harcayan Güney Koreli yazılımcı Jung Ki-young tarafından yapıldı. 17 Ağustos 1995 – 15 Haziran 2022 tarihlerini de taşın üzerine işlemeyi ihmal etmeyen Ki-young, mezar taşını Güney Kore’deki bir kafenin önüne dikti. Çok’ta konuşuldu çokta sevildi özetle bir yolculuğun sonuna gelen internet Exploler günümüz itibariyle çalışmaya devam etsede Microsoft tarafından resmi olarak yayından kaldırıldı ve güncellemeleri durduldu.